Fontos forrás a sikeres magyar utánpótlásedzőknek a NEP-ből kapott támogatás, de a programba bekerülés egy pozitív visszacsatolás is egyben.
A Magyar Edzők Társasága Nevelő Edző Program célja, hogy elismerje és támogassa azokat az utánpótlásedzőket, akik hosszú távon, eredményesen dolgoznak fiatal sportolók fejlesztésén. A kiválasztott szakemberek egy éven át anyagi támogatásban részesülnek, melynek felhasználásával tehetséges versenyzőik számára ingyenes egyéni edzéseket biztosíthatnak. A NEP több sportágban működik; a teniszben az idén tizenhat edző kapott lehetőséget az MTSZ szakmai vezetésének ajánlása alapján. A kiválasztott, támogatott edzőket egy interjúsorozat keretében mutatjuk be.
Bakos György A ZTE Tenisz Klub vezetőedzőjeként és utánpótlás-programjának felelőseként közel harminc éve foglalkozik teniszedzéssel, ez idő alatt számos sikeres versenyzőt nevelt. Az elnyert támogatást három fiatal játékos, Bödör Maja, Tímár Mihály és Lévai Luca egyéni képzésére fordítja. Az interjúban pályafutásáról, edzői filozófiájáról és a magyar utánpótlás helyzetéről beszélgettünk vele.
- Hogyan került kapcsolatba a tenisszel?
- Eredetileg kézilabdáztam, ifjúsági válogatott voltam, de amikor az első gyermekem elkezdett teniszezni, úgy éreztem, hogy segíteni szeretném őt. Ekkor döntöttem úgy, hogy beiratkozom a Testnevelési Egyetemre, ahol elvégeztem egy két és fél éves edzői képzést. Az első tanítványom a fiam, Bakos Ádám volt, aki korosztályos válogatott lett, és magyar bajnoki második helyet nyert. Innen indult az edzői pályafutásom.
- Hogyan építette fel a ZTE Tenisz Klub utánpótlás-rendszerét?
- Lépésről lépésre. Az iskolatenisz akkor még minitenisz program néven futott, amelynek keretében komoly szakmai előadókkal dolgozhattam együtt. Később ennek tapasztalataira alapozva kezdtem el a Play+Stay programot. Az iskolatenisz kiegészítéseként elindítottam az ovitenisz programot is, és jelenleg négy iskolában és hat óvodai csoportban tanítok teniszt. Az egyesület igazolt játékosainak közel nyolcvan százaléka ezekből a programokból kerül ki, és sokan közülük később versenyzőkké válnak. Az egyik legnagyobb sikerünk, hogy egyedüli egyesületként három csapattal is részt vettünk a tavalyi Play+Stay csapatbajnokságon.
- Milyen infrastruktúra áll a tanítványok rendelkezésére?
- A ZTE Tenisz Klub jelenleg tizenhárom salakos pályával rendelkezik, amelyek közül három fedett a téli időszakban. Emellett 2021 óta három kemény borítású pálya is a versenyzők rendelkezésére áll. A terveink között szerepel négy fix fedett pálya és egy klubház építése. Nagy hangsúlyt fektetünk a fizikai felkészültségre is: a játékosaink a közelben található rekortán futópályát, fedett futófolyosót és kondicionáló központot is igénybe vehetik szakemberek irányításával.
- Melyek a legnagyobb kihívások a mai utánpótlás-nevelésben?
- A tenisz – mint minden sportág – rohamosan fejlődik, ezért már 5-6 éves korban el kell kezdeni a sportágspecifikus gyakorlatok bevezetését. Ebben az életkorban azonban még nem az eredmények a fontosak, hanem a sportág megszerettetése. A mai gyerekeknél azt látom, hogy később érnek meg a versenysport követelményeire, és ha nem sikerül időben felzárkózniuk, az első kudarcok után könnyen sportágat váltanak. Az is kihívást jelent, hogy sok tanítványunk napi 50-60 kilométert is utazik az edzésekre, járnak hozzánk Keszthelyről, Nagykanizsáról de Szombathelyről is.
- Hogyan támogatja a klub a tehetségeket?
- Fontosnak tartom a komplex felkészítést, nemcsak a teniszedzéseket és a kondicionáló munkát, hanem a mentális tréninget is. Van olyan játékosunk, aki az MTSZ sportpszichológusával dolgozik online konzultációk során, és atlétikai edzéseket is tartunk a fejlődésük érdekében. Emellett a Magyar Tenisz Szövetség támogatásával minden évben Play+Stay és korosztályos versenyeket szervezünk, 2025-ben Zalaegerszeg ad otthont a korosztályos Vidékbajnokságnak.
- Említette, hogy a sportág rohamosan fejlődik. Edzőként Ön is fejleszti magát?
- Minden edzőképzésen ott vagyok, egy percet sem hagytam ki. Vidékre is szívesen elutazom a szövetség által szervezett értekezletekre, mert hiszem, hogy csak így lehet előrelépni. Senki ne gondolja azt, hogy az eddig megszerzett tudása elég – mindig van mit tanulni. A Magyar Edzők Társaságának programjában most például a mesterséges intelligencia szerepéről is szó esik a sportban, és kíváncsi vagyok, hogyan lehet ezt beépíteni a munkánkba.
- Mit tart az edzői filozófiájának?
- Az edző feladata nem csupán az, hogy megtanítson teniszezni, hanem hogy a játékos érezze, amikor tökéletesen végrehajt egy mozdulatot. A cél, hogy a lehető legjobb tudásunk szerint segítsük a fejlődésüket, függetlenül attól, ki milyen tehetséggel érkezik. Soha nem lehet tudni, hogy egy idő után ki fog berobbanni, és kinél áll meg a fejlődés, ezért nem szabad különbséget tenni a gyerekek között. Bár a tenisz egyéni sportág, a közösség és az egymástól való tanulás is nagyon fontos – ezért sokszor játszatok együtt különböző korosztályokat az edzések során.
- Melyik az a tanács, amit leggyakrabban ad a tanítványainak?
- A versenyeken azt a teljesítményt kapják vissza, amit az edzéseken beletesznek a munkába. Aki keményen dolgozik, az előbb-utóbb megkapja az eredményét. Az egyik legfontosabb dolog, hogy a gyerekek először örömforrásként tekintsenek a teniszezésre, mert ha ezt megtalálják, akkor magukban is meglesz a kellő motiváció.
- Az ön számára mi a legnagyobb öröm az edzői munkában?
- Amikor ülök a lelátón, és látom, hogy a tanítványaim milyen csodálatosan játszanak. Ez az igazi sikerélmény. Az pedig különösen különleges helyzet, amikor két tanítványom egymás ellen játszik egy döntőt. Ilyenkor az edzőnek kívülről, érzelmek nélkül kell figyelnie a mérkőzést – és ez talán az egyik legnehezebb dolog. Büszke vagyok korábbi játékosaimra is, például Kiss Szilviára, aki 2014-ben magyar bajnok volt, de női Szuperliga csapatunk is remekelt az elmúlt években, a II., illetve III. helyen végezve.
A mai magyar tenisz számára az egyik legfontosabb feladat, hogy minél szélesebb körben ismertté és elérhetővé tegyük ezt a sportágat. Nem az a cél, hogy minden gyerekből bajnokot neveljünk, hanem hogy minél többen kipróbálják, megszeressék és részesei legyenek ennek a közegnek. Minél nagyobb a merítés, annál nagyobb az esély arra, hogy valódi tehetségek bontakozzanak ki. Olyan események, mint a tatabányai Davis-kupa vagy a balatonfüredi Országos Bajnokság, kiváló eszközök arra, hogy a tenisz még több emberhez eljusson. Hiszem, hogy a jelenlegi szakmai programok folytatásával, az edzőképzés fejlesztésével és a Magyar Tenisz Szövetség szakmai támogatásával a sportág további fejlődése biztosítható, még a gazdasági kihívások ellenére is. A célunk egyértelmű: minél több gyermek számára megadni a lehetőséget, hogy megismerje és megszeresse a teniszt, legyen szó szabadidős sportolásról vagy épp versenyzői pályafutásról.