Szervátültetettek: vérmes remények, érmes helyezések

2023. április 27.

Poós Gergelyék hazaértek Ausztráliából, a Szervátültetettek Világjátékáról, értékes medáliákkal a tarsolyukban: egy arany-, két ezüst- és egy bronzérem lett a magyar teniszválogatott mérlege a 24. alkalommal megrendezett megmérettetésen. Az első hely Jakab Ivett nevéhez fűződött női egyéniben, a második helyezéseket a Jakab, Végh Ágota női páros és a Jakab, Poós vegyes páros szállította, míg a dobogó harmadik fokára Krucsó Zsolt állhatott fel a férfi egyes eredményhirdetésén. Az alábbi interjúban Poós Gergely értékelte a szereplést, aki tagja a Magyar Tenisz Szövetség Fogyatékos Sport Bizottságának.

Jakab Ivett és Poós Gergely

- Mióta teniszezel?

- 1985 óta, édesapám, Poós László tanított meg teniszezni, nagyon sokáig ő volt az edzőm és a mentorom is egyben. Gyerekkoromban végigjártam a korosztályos versenyeket, de tizenöt évesen a betegség közbeszólt, mindkét vesém felmondta a szolgálatot, dialízisre kerültem. Huszonhat esztendeje dr. Toronyi Évának köszönhetően sikeres veseátültetésen esetem át, azóta a rendszeres gyógyszerszedés mellett lényegében egészségesen élhetek, családom van, gyerekeim. Az átültetés óta rendszeresen versenyszerűen teniszezen és edzősködöm is. Legnagyobb eredményemnek a Szervátültetettek Világjátékán 2005-ben elért egyéni világbajnoki címet tekintem.

- Milyen volt a mostani verseny szervezése?

- Harminckét fős magyar sportolói csapattal vettünk részt a világversenyen, amiből öt fő képviselte a teniszt. Kiváló szervezést és versenylebonyolítást biztosított a Transplant Australia, amely az ausztrál szervátültetetteket tömörítő szervezet, a WTGF (World Transplant Games Federation) tagja. A teniszversenyt a Tennis West State Tennis Center kemény borítású pályáin rendezték. A legtöbb versenyszámban körmérkőzés, majd elődöntő és döntő volt.

- Hogy viseled a hosszú utazást?

- Kellően felkészítettek rá minket kezelőorvosaink és csapatorvosunk, dr. Tóth Szabolcs. Rengeteg folyadékot ittam, és kompressziós harisnyát is viseltem a majdnem huszonkét órás utazás alatt. Szerencsére estére érkeztünk Perth-be, így éjszakai alvással kezdhettük meg a közvetlen felkészülésünket a versenyekre.

- Milyen volt a mezőny egyéniben és vegyes párosban? Mik lettek az eredmények?

- Egyéniben erős mezőnnyel találkoztam, mind az ausztrálok, mind az argentinok, mind az angolok jók voltak. Egyetlen elveszített tiebreak miatt nem jutottam a legjobb négy közé, sajnálom, hogy így alakult, legközelebb már tudom, mire készülhetek ezen a megmérettetésen. A teniszversenyek második napján vegyes párosban összevont kategóriában, erős mezőnyben, jó játékkal, három győzelemmel kerültünk be a döntőbe, itt egy erősebb ausztrál kettőstől kaptunk ki, így született meg az ezüstérem. A partnerem, Jakab Ivett jól játszott, mindketten kihoztuk magunkból a legtöbbet, büszkén álltunk a dobogóra.


- Mi lesz a legközelebbi versenyetek?

- A következő nemzetközi viadal jövőre Portugáliában, Lisszabonban az Európa-bajnokság lesz, a cél itt is adva van: szeretnénk, hogy minden válogatott teniszezőnk éremmel térhessen haza, akár a legfényesebbel.

- Milyen a hazai szervátültetett teniszmezőny?

- Itthon húsz fő körüli a mezőny, sajnos néhány játékosunk jelenleg dialízisre szorul, és az egészségi állapota miatt nem tud játszani. Rendszeresen, heti kétszer vannak edzéseink, május elejétől az én felügyeletem és irányításom alatt. Idén még több hazai bajnokság vár ránk, illetve szeretnénk három-négy játékossal az egészségesek versenyein is játszani.

- Vegyes párosban először indultál a mostani partnereddel, vagy már van közös múltatok?

- Tavaly az oxfordi Európa-bajnokságon szintén ezüstérmesek lettünk, tehát Perth-ben már másodszor szerepeltünk együtt a nemzetközi porondon.

- Végezetül: összesen hány sportoló vett ezen a világversenyen Ausztráliában?

- Negyvenöt ország vett részt az idei seregszemlén, majdnem ezer fő sportolóval. A magyar csapat tíz sportágban képviseltette magát, összesen tizennyolc arany-, huszonnégy ezüst- és tizennyolc bronzérmet szereztünk. Köszönöm mindenkinek, aki ennek az ausztráliai eredménynek az elérését lehetővé tette! Szüleimnek, családomnak, orvosaimnak, edzőimnek, Poós Bencének, a Pasarét Tenisz Klub edzőjének és Horváth Gábor edzőnek, egyesületemnek, a Magyar Transzplantáltak Sportegyesületének, a Magyar Szervátültetettek Szövetségének, a Magyar Tenisz Szövetségnek, valamint a FÉT Bizottság tagjainak és támogatásának. Valamennyi embernek, akinek bárhogyan is része volt abban, hogy élek, hogy családom lehet, hogy megélhettem ezeket a pillanatokat!