70 éves a BTSZ - Csallóközi Zoltán elnök úr beszéde

2022. április 26.

70 éves a Budapesti Tenisz Szövetség


A szövetség megalakulása

A Budapesti Tenisz Szövetség 1951 szeptemberében alakult. Az akkori politikai helyzetnek megfelelően a Budapest Főváros Tanács Sporthivatala a Budapesti Pártbizottság munkatársát, Váczy Zsigmondot jelölte a szövetség első elnökének.
A BTSZ létrehozását nyolc amatőr csapat és néhány nagy egyesületet (Honvéd, Újpest és Bp. Spartacus) kezdeményezte elsősorban azon játékosok miatt akik nem fértek be az OB-s csapatokba, és ezzel játéklehetőséget kívántak nekik biztosítani.

Váczy Zsigmond után Dr. Dezséry László majd, Dr. Horváth László, 1978-tól pedig Dr. Halmai Róbert lett az elnök.
1981-től az akkori Hungarhotels vezérigazgatója Dr. Gyökössy Zsolt, aki 12 éven át volt a szövetség elnöke.
1993-1998 között pedig Dr. Inzelt Péter – a SZTAKI vezérigazgatója - volt a BTSZ elnöke.
1998-tól - azaz 23 éve -  pedig Csallóközi Zoltán-t választották a BTSZ elnökének.

A BTSZ elnökök mellett igen fontos szerepet töltöttek, illetve töltenek be a szövetség főtitkárai, akik a napi operatív feladatokat látják el.
Kiemelkedő munkát végzett Dr. Lénárt Ernő, majd Károlyi Imre, aki 1966-78-ig töltött be főtitkári funkciót.
Leghosszabb ideig 1978-1996-ig volt főtitkár Jenőfi Attila, akit Palásthy Levente követett 1996-2005 között. Ezt követően Kiss Sándor, majd 2017-től Miklósi Zsoltné tölti be a főtitkári funkciót.

A BTSZ 1951-ben, megalakulásakor már Alapszabályt készített, amely meghatározta a szövetség illetve az Elnökség működését. Ugyancsak megalapították a Versenybizottságot, a Technikai Bizottságot és a Játékvezetői Bizottságot. Az Alapszabály azóta is legfontosabb dokumentuma a szövetségnek. A leghosszabb ideig, 16 évig 2001. nov.-2016. ápr. között volt hatályban. A jelenleg hatályos Alapszabályt 2016. április 21-i közgyűlés fogadta el.
A rendszerváltásig a szövetség hivatalos állami támogatást kapott, 1991-től a Fővárosi Önkormányzat – jóval kisebb volumenben – biztosított a szövetségnek támogatást.

Csapatbajnokság és egyéb versenyek

1951-ben 12 csapat indult a bajnokságban. 1965-ben 67 férfi és 12 női csapat nevezett a csapatbajnokságra. A csapatok illetve a versenyzők száma fokozatosan növekedett. A csúcsévben 2009-ben 112 férfi és 18 női csapat nevezett a csapatbajnoságra. 2021-ben a csapatbajnokságban 52 férfi 19 női 21 senior csapat és 55 korosztályos csapat vett részt. Az igazolt versenyzők száma 1242 fő.

A fenti adatok alapján a 19 megye közül a Budapesti Tenisz Szövetség a legnagyobb létszámú megyei szervezet. Az elmúlt évtizedekben jó kapcsolat alakult ki a megyei szövetségek többségével, kiemelten a Pest megyei Tenisz Szövetséggel.
Ugyanez elmondható a Magyar Tenisz Szövetség és a Budapesti Tenisz Szövetség kapcsolatáról. (Ezt segítette, hogy Csallóközi Zoltán 2001-2016 között tagja volt az MTSZ elnökségének.) 2020-ban megválasztott új Elnökség pedig új alapokra helyezte a BTSZ-el történő kapcsolatot, amelyet ezúton is köszönjük Lázár János elnök úrnak, Sávolt Attila szakmai igazgató úrnak és Sütő Csilla főtitkár asszonynak.

A felnőtt csapatbajnokság mellett nagy gondot fordítunk az évenként megrendezésre kerülő korosztályos egyéni és csapatbajnokságra. Ma már országosan ismert játékosok, mint Piros Zsombor, Valkusz Máté első sikerét a BTSZ korosztályos versenyén aratta.
A korosztályos bajnokság mellett minden évben megszervezzük a Bp. város senior bajnokságát és a Budapest páros bajnokságát is.
Kiléptünk a nemzetközi porondra is, két évvel ezelőtt 2019 júniusában Peking város amatőr tenisz szövetségét láttuk vendégül és játszottunk barátságos mérkőzést.

Szervezeti működés

A tenisz nem csak egy jó szerva, jó tenyeres, egy megnyert mérkőzés, a tenisz életforma. Életforma, amihez ezer szállal kötődsz és tenisz utáni sör vagy üdítő alatt megismered legjobb barátaidat.
A tenisz a nemzetközi sportkultúra egy része, ma már a GRAND SLAM tornákat a TV-n keresztül több száz millió ember nézi.
A teniszezők nagy tábora egy család, amelybe bekerülni hatalmas megtiszteltetés. Ez a megtiszteltetés ért engem is, amikor 1998-ban elnökké választottak. Akkor már az ország 9. legnagyobb cégének, a Fővárosi Gázműveknek voltam az igazgatója.
                                                                                                                                                 3

Sokáig gondolkodtam, hogy kell egy szövetséget irányítani, és hamar rájöttem
arra, hogy egy nagy vállalat és egy szövetség között nincs nagy különbség. Azóta is minden évben készítünk részletes üzleti tervet, negyedévenként értékeljük a bevételi és kiadási oldalt. Minden évben elkészítjük a számviteli törvény szerinti mérlegbeszámolót.
Arra nagyon büszke vagyok, hogy az Elnökségem 23 évéből mindössze 1 évben zártunk negatív mérleggel, akkor is mindössze 78.0000,- Ft volt a szövetség vesztesége.


A 70. évforduló

A BTSZ 70. évfordulójának megünneplésére elsősorban azon csapatvezetőket és csapatkapitányokat hívtuk meg, akik áldozatos munkájuk révén nagyban hozzájárultak a BTSZ sikereihez. A csapatkapitányokon múlik szinte minden, a pályák, az edzések a csapatbajnoki mérkőzések megszervezése. (Nagyon jó érzés, hogy a BTSZ csapatainál sok ilyen kiváló sportember van, akiknek az Elnökség nevében ezúton is köszönjük munkájukat.)
Kevés szövetség van Magyarországon, amely 70 éve folyamatosan működik.
Nagy tisztelettel és köszönettel tartozunk elődeinknek és természetesen az elmúlt évtizedekben a szövetség elnökségében dolgozó sportvezetőknek. Remélem, még hosszú évekig, évtizedekig lesz Budapesti Tenisz Szövetség és szervezi a több ezer amatőr teniszező versenyeit.
Köszönöm megtisztelő figyelmüket.    


Budapest, 2021. szeptember 22.


Csallóközi Zoltán
elnök

1. Kinder- Savaria Kupa - 04.20. Szombathely - Savaria TC, 2024. április 20-21.