Versenyzői életpálya modell, edzői szemmel

2021. október 23.

Hiánypótló hosszú távú fejlesztési elképzelését mutatta be pénteki edzői szakmai fórumán az MTSZ.

 

Az eseményen Sávolt Attila, Bogyó Tamás, Papp Sándor, Fekete Rudolf és Vaskó Balázs tartott bemutató előadást a kollégáknak. Papp Sándor szerint a szövetség folyamatosan építi fel az edzőképzési rendszerét, amelybe minél több hazai szakembert szeretnének bevonni.

A hazai edzőtársadalom képzését célzó harmadik szakmai fórumát rendezte meg az MTSZ a Nemzeti Edzésközpontban pénteken. A szövetség továbbképzési programjának keretében Sávolt Attila szakmai igazgató bemutatta az új szakmai stratégiát, amely egyben komplett életpálya-modellt is tartalmaz a játékosok számára. Az eseményen ezen kívül több ismert szakember tartott előadást, a program végén pedig a sportág jelenlegi helyzetéről egyeztettek a résztvevők.

Az esemény fő szervezője, Papp Sándor, az MTSZ edzőképzési tanácsadója a jelenlegi legmodernebb technikákkal ismertette meg a kollégákat, különös tekintettel a tizennégy-tizenhat éves juniorjátékosok fejlesztésének alapelveire. Az elméleti és gyakorlati részt egyaránt tartalmazó bemutatót követően azonban mi inkább a rendezvény általános céljáról kérdeztük a szakembert.

− A mai napnak az volt az elsődleges célja, hogy az edzők megismerjék a szövetség hosszú távú fejlesztési programját – tájékoztatta honlapunkat Papp Sándor. – Ugyanakkor azt is be szerettük volna mutatni, hogy mi az a követelményrendszer, amelyet tizenkét, tizenhat, illetve tizennyolc éves kor alatt a játékosokkal szemben fel lehet és fel is kell állítani. Valamennyi korosztály esetében szó volt a technikai, taktikai és erőnléti szintekről, amelyek az évek múltával nemcsak a gyakorlatok formájában, de az eredményességben is tökéletesen egymásra épülnek. Nagy örömünkre szolgál, hogy a résztvevő edzők száma körülbelül két és félszerese a korábbinál. Szépen, folyamatosan szeretnénk a képzéseket felépíteni, egyre több edzőt bevonva, s nemcsak ismeretanyagot átadni nekik, de egyben motiválni is a klubokban végzett munkájukat. Az itt látottak alapján jó lenne, ha minél több kollégánál indulnának el a gondolatok, az új gyakorlatok és a folyamatos szakmai tapasztalatcsere révén, ezek idővel a magyar tenisz közkincsévé válnának.


Papp Sándor: az eredményes nemzetközi tapasztalatokat kell illeszteni a hazai körülményekhez

Papp Sándor szerint a játékosok siker és karriertervének felállításához az a legfontosabb, hogy jól képzett edzők foglalkozzanak velük, elsősorban amikor még utánpótláskorúak. Az edzőképzés ezért is kapott központi szerepet az új vezetés programjai között, amelynek most építik fel a rendszerét. Ehhez azonban át kell venni az eredményes nemzetközi példákat, és meg kell találni azokat a sajátosságokat, amelyeket hatékonyan lehet hazai környezetben alkalmazni.

A Sávolt Attila által bemutatott, a sportág számára kidolgozott hosszú távú játékos-fejlesztési modellhez kapcsolódott az MTSZ erőnléti edzőjének, Vaskó Balázsnak a bemutatója is. A szakember a program fiziológiai, fizikai hátterét ismertette a résztvevőkkel.

 Tulajdonképpen arra keressük a választ, hogy az utánpótlás-fejlesztés mely szakaszában, vagyis melyik életkorban, mely képességeket érdemes fejleszteni és miért pont akkor. Ez nem is olyan egyszerű feladat, hiszen a gyermekek nem azonos ütemben növekednek, fejlődnek, a leányok és a fiúk között pedig különösen nagy különbségek vannak ezen a téren. S bár a tenisz egyéni sportág, utánpótlás szinten mégiscsak a csoportos edzéseké a főszerep, ezért az edzőknek meg kell tanulniuk differenciálni közöttük. Nagyon fontos, hogy a megfelelő képességeket, a megfelelő időben fejlesszük, mert ha nem így teszünk, akkor olyan hiányok alakulhatnak ki, amelyeket később már nagyon nehéz pótolni. Ezek megtestesülhetnek egy sérülés formájában, de abban is, ha tehetséges sportolók nem tudják a bennük rejlő értékeket kifejleszteni – foglalta össze az előadásával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, Vaskó Balázs.

Nemes Gábor, a Testnevelési Egyetem Sportjáték Tanszék tenisz szakcsoportjának vezetője ezúttal a hallgatóság soraiban foglalt helyet, ám az MTSZ Edzőképző Bizottságának irányítójaként ő is igen aktív részese a hazai szakemberképzés megújulásának.

− Az új vezetés egyik fontos törekvése, hogy a Testnevelési Egyetem és a szakszövetség újra szorosabb együttműködésben dolgozzon, ezért a mi oktatási intézményünk is aktívan részt szeretne venni a tervezett licenszképzésben, illetve edzőképzésben – mondta el honlapunknak Nemes Gábor. – Ennek megalkotása már javában zajlik Papp Sándor vezetésével és az én közreműködésemmel. Úgy gondolom, hogy nemcsak az egyetemeknek, de a szakszövetségeknek is feladatuk az edzőképzés, ezért különösen fontosnak tartom a maihoz hasonló események megrendezését. Olyannyira örülök nekik, hogy mindig próbálok minél több hallgatót elhozni ezekre a fórumokra. A mai nap programjából a hosszú távú sportágfejlesztési programot emelném ki, amely egy hiánypótló anyag a szövetség részéről. Nagyon fontos ugyanis megállapítani azokat a mérföldköveket, amelyek a különböző életkorú és tudású játékosok kompetenciáját és fejlesztési útvonalát határozza meg.


A délelőtti programban Bogyó Tamás a Gyerektenisz Bizottság tagja, a Nexon Dunakeszi Teniszklub vezetőedzője, a tizenkét év alatti játékosok technikai és taktikai alapjainak helyes kialakításáról beszélt:

− Ebben a korosztályban az a legfontosabb, hogy az edzők, s rajtuk keresztül a játékosok megértsék: sokkal fontosabb tudni, mit kell csinálniuk egy adott helyzetben, mint az, hogy képesek-e már arra, hogy megcsinálják. A jövő szempontjából ez kulcskérdés. A másik szintén nehezen megérthető dolog, hogy ez egy olyan sport, amelyben éves szinten a legtöbb vereséget szenvedik el a játékosok. Meg kell tanulni kezelni azt, amikor elveszítünk egy labdamenetet, egy játékot, egy szettet, vagy egy mérkőzést. És persze a bátorság, ami soha el nem hanyagolható tulajdonság. Elég sok időt töltöttem korábban az Egyesült Államokban, s onnan hoztam magammal a pozitív mentalitás fontosságát. Ezt a fajta hozzáállást szeretném most átadni az edzőkollégáknak is, mert egyáltalán nem mindegy, milyen jövőképpel és bátorsággal állunk a gyerekekkel szemben a pályán.

A tizenkét éven aluli korosztályról tartott előadás érdekelte leginkább a CSO-KO Teniszsuli edzőjét, Ledényi-Kovács Viktóriát, aki közel két és fél évtizede játékosok sorának adott kezébe teniszütőt és a mai napig elhívatottan oktatja a legkisebbeket.

− Minden évben eljövök az MTSZ által megrendezett szakmai fórumokra és továbbképzésekre, mert fontosnak tartom, hogy én is évről évre fejlődjek és megismerjem a legfrissebb szakmai információkat – jelentette ki fórum végén Ledényi-Kovács Viktória. – Ilyenkor mindig nálam tapasztaltabb és nemzetközileg jártasabb edzőktől tanulhatok, s ez így volt most is. Különösen tetszett Bogyó Tamás előadása, igaz ennek témája állt a legközelebb hozzám. A gyakorlati részben nagyon sok hasznos információt kaptam, de egyébként is szeretem, ha egy előadás interaktív formában zajlik. Ez az, ami mindig leköt és egyben motivál is. Szerencsére ma sem kellett csalódnom és sok hasznos információval térhetek vissza a klubomhoz és a gyerekekhez.

A fórumon azonban nemcsak a legfiatalabbakról esett szó. Fekete Rudolf a női szakág edzője az alapütésekben fejlesztendő agresszivitásról és dinamikáról tartott előadást a 16-18 éves juniorjátékosok esetében. Ezt követte Vaskó Balázs beszámolója a kondicionális képességek fejlesztésével, majd szakmai fórummal zárult a nap.



Forrás: www.tenisz-palya.hu/MTSZ (Gy. Szabó Csilla írása)
Image F
Image D