Úton a női egyenjogúság felé

2022. június 13.

A Magyar Tenisz Szövetség új vezetésének megalakulásakor több új bizottság is létrejött, köztük a női bizottság – Orbán-Sebestyén Katalin, a szövetség gyermektenisz programjának vezetője ötlete alapján –, melynek vezetésével Temesvári Andreát bízták meg. A korábbi világranglista-hetedik és Roland Garros-győztes teniszező, edzőként és a sportágért tenni akaró szakemberként egyaránt azt tartja az egyik legfőbb feladatának, hogy a nők a szakmai kérdésekben is nagyobb szerepet kaphassanak. Temesvári Andrea Máthé Gábor, siketlimpiai bajnok felkészülését is irányítja, és a nemrégiben, Brazíliában rendezett játékok után – ahol a DEAC sportolója ezüstérmet szerzett – többször is kiemelte, szeretné, ha egyre gyakoribb és elfogadottabb lenne, hogy egy férfi játékos munkáját, ahogy az az ő esetében is látható, női edző segíti. 



A „Női edzők a magyar teniszben” elnevezéssel a hétvégén tartotta meg első nyilvános rendezvényét a női bizottság, amelyen dr. Gál Andrea, a Testnevelési Egyetem Társadalomtudományi Tanszékének, a női bizottság tagjának előadását egy kerekasztal-beszélgetés követte a sportág hazai női szakembereinek részvételével. Az eseményen a bizottság tagjai közül, az elnök Temesvári Andrea és a már említett Gál Andrea mellett, Cseresznyés Réka, Orbán-Sebestyén Katalin és Gy. Szabó Csilla volt jelen - Sinkó Andrea és Hossó Nikoletta munkahelyi elfoglaltsága miatt volt távol -, valamint Schmitt Gréta, aki az MTSZ elnökségének tagjaként a sportágat irányító testület és a női bizottság közötti kapcsolatért felel. A szövetség főtitkára, Sütő Csilla a téma jelentősége miatt maga is fontosnak tartotta személyes jelenlétét.

„A kerekasztal-beszélgetés egyik legfontosabb célja az volt, hogy feltérképezzük, ma Magyarországon milyen a női edzők, sportvezetők helyzete, mik az eddigi tapasztalataink, és ezen hogyan tudnánk javítani. Úgy érzem, ez a szombati program valami fontosnak a kezdete, az első mérföldköve volt – osztotta meg velünk tapasztalatait Temesvári Andrea. -  Az egyik legnagyobb probléma ma a teniszben, annak a sztereotípiának a létezése, mely szerint a női edzőket a kisgyermekek mellé kell beosztani, és a legritkább esetben van helyük élversenyzők csapatában. Én úgy gondolom, hogy a mi generációnk feladata kivívni annak a lehetőségét, hogy egy nő is vállalhasson fontos edzői vagy vezetői tisztségeket, amennyiben vannak erre vonatkozó ambíciói.”


Az utóbbi években nemzetközi szinten ténylegesen tapasztalható volt az elmozdulás ezen irány felé, hiszen, hogy mást ne mondjunk Amelie Mauresmo lett 2022-től a Roland Garros új versenyigazgatója, aki 2014 és 2016 között a korábbi világelső Andy Murrayt is edzette. Az elmúlt évtizedekben pedig más sportágakban is nyomon követhető volt a „női előretörés”.

 Temesvári Andrea szerint egy nagyon jó hangulatú, igazi lélekmelengető program volt a hétvégi esemény a Nemzeti Edzésközpontban és reméli, hogy ősszel újabb hasonló beszélgetést tudnak majd tartani, ahol ennél is többen lesznek jelen, és újabb pozitív tapasztalatokat oszthatnak meg majd egymással. 

Image F
Image D