Avagy 128 éve várunk a második magyar olimpiai éremre teniszben.
A tenisz 1896-ban szerepelt először az olimpia műsorán, de 1928-tól 1984-ig nem rendeztek versenyt az ötkarikás játékokon, hivatalosan csak 1988-tól osztanak újra aranyérmet. Topavicza Momcsilló bronzot nyert magyar színekben 1896-ban, Athénban az egyéniben – azóta is ez az egyetlen érmünk.
Az elmúlt 36 évben rendezett kilenc olimpián összesen 15 magyar játékos lépett pályára az ötkarikás bajnokságon, most 17-re emelkedhet ez a szám.
Szöulban, Köves Gábor és Markovits László a párosban, a 16 közé kerülésért óriási csatában, ötszettes mérkőzésen nyert a mexikói Leonardo Lavalle és Agustin Moreno ellen (3:6, 6:3, 6:7(10), 6:4, 6:4), de a negyeddöntőbe jutásért az 1. kiemelt, később aranyérmes Ken Flach és Robert Seguso megállította a fiatal magyar kettőst (6:4, 6:4, 6:4).
Barcelonában Noszály Sándor és Markovits László indulhatott egyéniben, mindketten a selejtezőben szereztek jogot – akkor más volt a kvalifikációs rendszer. 1992-ben még három nyert szettre mentek a mérkőzések és a 32 közé kerülésért és az egyetlen magyar egyéni induló Noszály Sándor (Markovits László visszalépett) kikapott a holland Mark Koevermanstól (6:2, 6:3, 2:6, 6:2). A párosban Markovits László és Noszály Sándor nem állt ki a románok ellen. A nőknél Csurgó Virág a selejtező első körében búcsúzott, Zsoldos Mária az olimpiáért kapott ki a román Irina Spirleától (6:3, 1:6, 6:2), míg Temesvári Andrea sikerrel teljesítette a kvalifikációs versenyt, Ruxandra Dragomir Ilie ellen nyert (4:6, 6:4, 6:3-ra), de végül nem lépett pályára Barcelonában. A párosban Csurgó Virág és Temesvári Andrea a selejtezőben szenvedett vereséget a szlovének kettősétől.
Négy évvel később Atlantában már a ranglista alapján lehetett kvalifikálni, nem rendeztek selejtezőket előtte. Temesvári Andrea és Csurgó Virág is a várólistáról jutott a 64-es táblára, de ott Temesvári egyből kikapott az osztrák Judith Wiesnertől (7:6, 6:4), Csurgó viszont a 32 közé jutott a szabadkártyás lengyel Aleksandra Olsza legyőzésével (6:2, 7:5). A következő fordulóban a 8. kiemelt, japán Kimiko Date már túl nagy falat volt (6:2, 6:3). A női párosban a 16-ba jutásért a magyarok egy chilei duót vertek (6:4, 1:6, 6:3), de a negyeddöntőért kikaptak a 3. kiemelt hollandoktól (7:6, 7:6) – Mannon Bollegraf és Brenda Schultz-McCarthy a nyolc között Martina Hingis és Patty Schnyder ellen is nyert. A férfiaknál Noszály Sándor szintén a várólistáról jutott ki egyéniben és ott egy másik, a tartalékból érkezett üzbégtől kapott ki: Oleg Ogorodov 7:5, 7:6-ra győzött. A párosban nem volt szerencséje Markovits Lászlónak és Köves Gábornak, a 6. kiemelteket kapták és a két dél-afrikai, Ellis Ferreira és Wayne Ferreira viszonylag simán nyert (6:4, 6:1).
Sydney-ben brutális sorsolást kaptak a magyar lányok: Mandula Petrát a 4. kiemelt Conchita Martinez 6:1, 6:0-ra verte, Kuti Kis Ritát a dél-afrikai Amanda Coetzer (7.) győzte le 6:1, 6:1-re, Marosi Katalin pedig Szeles Mónikától (3.) kapott egy 6:0, 6:1-et. A párosban aztán nem sokon múlt az éremszerzés. Mandula Petra és Marosi Katalin előbb visszavágott Amanda Coetzernek, aki Liezel Huberrel indult 8. kiemeltként, de a magyarok kellemes meglepetésre 6:4, 6:3-ra nyertek. A negyeddöntőbe jutásért a brazilok párosát is simán elintézték (6:2, 6:3), de a négy közé kerülésért a kor egyik legjobb párosjátékosa Natalia Zvereva és Olga Barabanschikova megállította őket (6:3, 7:5). Az elmúlt 36 évben ekkor álltunk a legközelebb az olimpiai éremszerzéshez teniszben. A fehéroroszok egyébként az előző fordulóban a 2. kiemelt Conchita Martinezt és Arantxa Sanchez Vicariot is legyőzték. A férfiaknál Sávolt Attila az ITF-től kapott jogot az indulásra, de a tájföldi Paradon Srichaphan már az első fordulóban jobbnak bizonyult nála (6:2, 4:6, 7:5). Párosban sem sikerült maradandót alkotni, Köves Gáborral 3:6, 6:2, 6:2-re kaptak ki a 8. kiemelt olasz kettőstől (Massimo Bertolini és Cristian Brandi). Köves Gábornak ez már a harmadik olimpiája volt.
Athénban folytatódott a lányok pech-sorozata: az ITF-helyen induló Czink Melinda megkapta Venus Williamst (6:1, 6:2), Mandula Petra pedig a 10. kiemelt Patty Schnydert (6:3, 6:4). A párosban Czink Melinda és Kapros Anikó japánoktól kapott ki (3:6, 7:5, 6:3), Mandula Petra és Nagy Kyra a 2. kiemelt Conchita Martinez és Virginia Ruano Pascual ellen vérzett el (6:4, 6:0).
Pekingben Szávay Ági 11. kiemeltként indult, de a 32 közé kerülésért kikapott a kínai Cseng Csietől (4:6, 6:3, 7:5). Párosban Arn Grétával indult Szávay Ági, de a japánok már az első fordulóban megállították őket (6:3, 6:3). Peking után Londonban sem volt magyar induló a férfiak versenyében, de a nőknél győzelemmel mutatkozott be Babos Timi – kazah ellenfelét verte 6:4, 6:2-re, de a 16 közé jutásért kikapott a 7. kiemelt Angelique Kerbertől (6:1, 6:1). Szávay Áginak a rendezőként induló brit Elena Baltacha jutott, de nem bírt vele (6:3, 6:3). A párosban Babos és Szávay nehéz sorsolást kapott, a 4. kiemelt cseh Andrea Sestini Hlavackova és Lucie Hradecka a döntőig menetelt a magyarok elleni siker után (6:1, 6:7, 6:2), ahol a Williams nővérek állították meg őket.
Rio de Janeiro nem hozott áttörést teniszezőinknek, a férfiaknál megint nem kvalifikált senki, a nőknél Babos Timi a kétszeres wimbledoni bajnok Petra Kvitovát (11.) kapta és elmaradt a meglepetés (6:1, 6:2). A párosban Jani Rékával jó formában érkeztek, de a román Andrea Mitu és Raluca Olaru ellen elmaradtak a várakozástól (6:3, 6:4).
Tokióra Babos Timi és Fucsovics Márton is megszerezte az indulási jogot, de sérülés miatt mindketten visszaléptek, így Jani Réka sem indulhatott a női párosban.