Posztumusz díj Asbóth Józsefnek a Roland Garroson!

2023. június 1.

Az 1947-ben győztes magyart 76 évvel később is ismerik és elismerik Párizsban, ahol ma ünnepélyes keretek között adományoztak a szervezők emlékplakettet az Asbóth-család képviselőjének.


Míg ma három játékosunk is pályára lépett párosban a Roland Garros ötödik versenynapján, addig ezzel párhuzamosan egy, a hazai tenisz számára sportdiplomáciai szempontból is kiemelkedően fontos eseményre került sor a párizsi nyílt teniszbajnokság helyszínén.

Még februárban, a tatabányai Davis-kupán tett pontot Sütő Csilla, az MTSZ főtitkára és Gilles Moretton, a Francia Tenisz Szövetség elnöke annak a folyamatnak a végére, mely már egy ideje elkezdődött, és amely méltóképpen emlékezik meg egyetlen férfi egyéni Grand Slam-bajnokunk, Asbóth József szerepléséről a Roland Garroson.

A legenda 1947-ben diadalmaskodott a salakpályás viadalon, ami karrierje negyedik Grand Slam-versenye volt. Asbóth mindössze egy játszmát veszítve győzedelmeskedett, az elődöntőben az első kiemelt amerikai Tom Brown-t verte simán, majd a fináléban legyőzte a dél-afrikai Eric Sturgess-t, így nemcsak első magyarként, de első kelet-európai Grand Slam-bajnokként is történelmet írt, ám akkor nem kapta meg a legjobbnak járó trófeát.

Ennek pótlására került sor ma a Roland Garros elnöki páholyában, ahol a Francia Tenisz Szövetség részéről Gilles Moretton elnök, Pierre Doumayrou főtitkár, Jean-Luc Barrière pénzügyi igazgató, Amélie Mauresmo versenyigazgató és Caroline Flaissier vezérigazgató vett részt, míg a Magyar Tenisz Szövetséget Markovits László szakmai alelnök és Sütő Csilla főtitkár képviselte.

Az esemény fontos szereplője volt továbbá Ruszanov András, az Asbóth-család képviselője és az Asbóth-örökség ápolója, akinek a munkája elengedhetetlen volt abban, hogy legendánk posztumusz megkapja az őt illető díjat. Az Asbóth-család kérésére jelen volt Paul Jalabert egykori francia teniszező, Szőllősi György, az AIPS Europe alelnöke és a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöke, a párizsi magyar nagykövetség részéről Habsburg György és Judit József, a Külügyminisztériumból pedig Gyurta Dániel és Iglói-Nagy István.


Az elnök beszédében kitért arra, hogy nagy öröm számukra is, hogy a korábbi bajnokukról megemlékezhetnek, ez mindig örömteli és megtisztelő esemény a francia szövetség számára is, valamint a magyarok által a Roland Garros-on elért sikerekre, Asbóth hőstette mellett méltatta Gulyás István 1966-os döntőbeli gesztusát, mikor ellenfelének egy napos halasztást ajánlott fel. Moretton elnök külön megköszönte, hogy ilyen népes és magas rangú magyar delegáció vett részt ezen az ünnepségen, amelynek keretében a tornaigazgató Amélie Mauresmo átadott egy Asbóth József nevére szóló ezüstbe gravírozott Muskétások trófeát ábrázoló plakettet.

Főtitkárunk elmondta, hogy Asbóth József, Körmöczy Zsuzsa, Temesvári Andrea, Babos Tímea és Taróczy Balázs is pályafutása egyik legszebb eredményét érte el a párizsi salakon. Ők azok, akikre nagyon hosszú ideje büszkék vagyunk, a fiatal játékosok példaképei, eredményük azt jelenti mindenki számára, hogy nem elérhetetlenek a legmerészebb álmok sem. Ez a díj a tenisz évtizedeken átívelő hagyományait, a sportágban rejlő összes szépséget és nehézséget, valamint az ebből fakadó sikereket jelképezi a szövetség és a magyar teniszközösség számára.

Az Asbóth-család és a Magyar Tenisz Szövetség ezúttal is köszöni az egyik legkiemelkedőbb tenisznemzet vezetésének, hogy ezen a nagyszerű helyen kerülhetett sor erre az eseményre.

 

Image F
Image D