Piros Zsombort senki és semmi sem tudta megállítani Splitben

2023. április 17.

Nagyon nehéz hétvégén van túl Piros Zsombor – de minden jó, ha a vége jó. Pedig ránézésre nem is tűnik annyira vészesnek, hogy az elődöntőjét 6:2 6:4-re nyerte, a döntőt pedig 7:6 7:6-ra, csakhogy szombaton egy majdnem háromórás negyeddöntőt is le kellett játszania, majd mindkét következő mérkőzése félbeszakadt. Ám Zsombit semmivel sem lehetett kizökkenteni a Split Open elnevezésű 75-ös kategóriás ATP challengeren: azután, hogy tavaly a fináléig jutott ugyanitt, idén végigverte a mezőnyt, amivel karriercsúcsot dönt a világranglistán, mert a 134. helyre lép előre hétfőtől.

Kissé kaotikussá tette a spliti verseny utolsó három napját a folyamatos esőzés: pénteken egyáltalán nem lehetett játszani, ezért az összes negyeddöntő szombatra maradt, majd a kötelező pihenő után a rendezők aznap tervezték lebonyolítani a legjobb négy közötti mérkőzéseket is. Egy meccset nem tudtak csak befejezni, épp Piros Zsombiét, ami azt jelentette, hogy bár jól állt, döntőbe jutás esetén vasárnap is két találkozó várt rá. Nos, megoldotta. Előbb a 6:2 2:3-as vezetésénél félbeszakadt elődöntőjét nyerte meg 6:2 6:4-re – nem ám akárki, hanem a torna első kiemeltje, az ausztrál Christopher O’Connell (82.) ellen, akivel tavaly a döntőt játszotta ugyanezen a versenyen, és akkor még kikapott –, majd a döntőben is vezetett 7:6 6:5-re, amikor következett az újabb játékmegszakítás.

Aztán a csarnokba való bevonulás, ám ott már nem tartott sokáig az ütközet, az ugyancsak rövidítéssel véget érő második játszmát ugyanis szintén junior Grand Slam-győztesünk nyerte 11–9-re a szlovákiai magyar Gombos Norbert (142.) ellen, aki a harmadik kiemelt volt, aki megjárta a világranglista 80. helyét is, és aki a negyeddöntőben Valkusz Mátét búcsúztatta. Bár két szettben véget ért, összességében szoros meccset hozott a finálé, a statisztika szerint csupán egyetlen labdamenettel nyert Zsombi többet – de ez azt is jelenti, hogy a fontos pontok az övéi lettek, vagyis jól koncentrált, amikor kellett.

Kellett már ez a siker neki nagyon, mert előtte négy egymást követő challengeren esett ki a negyeddöntőben. Tulajdonképpen itt is a legjobb nyolc közötti összecsapás volt a vízválasztó, ahol is a spliti torna legnagyobb múltú játékosát, a 2019-ben a világ 39. legjobbjának számító moldovai Radu Albotot (112.) verte óriási küzdelemben 7:6 5:7 6:3-ra. Bár előtte sem volt könnyű dolga, mert az első fordulóban a jelenleg Fucsovics Márton mögött második számú magyarnak számító honfitársát, Marozsán Fábiánt (136.) győzte le 6:3 6:3-ra, majd a japán Shintaro Mochizukit (216.) 6:4 7:6-ra, aki előtte behúzta a barlettai challengert, többek közt épp Zsombit kiejtve. A felsorolt eredményekből kitűnik, hogy Piros Zsombor egyetlen szettet vesztett Splitben, és mind a négy játszmarövidítését megnyerte.

A végére még néhány statisztikai adat a teljesség kedvéért. Ez volt karrierje harmadik tornagyőzelme challenger szinten a tavaly júliusi tamperei, valamint az októberi gwangjui torna után; két elveszített döntőt követően sorozatban a harmadik fináléját nyerte meg; a már említett Christopher O’Connell az idei második top100-as ellenfele volt a francia Benjamin Bonzi után, akivel a Davis-kupa keretében találkozott, és Zsombi mindkettőjüket legyőzte, méghozzá szettveszteség nélkül; tavaly ez a torna egy héttel később volt, így az ottani döntőért kapott 50 ranglistapontja is csak egy hét múlva esik ki.

De akkor kiesik, így mennie kell tovább, és már be is van sorsolva egy portugál challenger főtáblájára.