Interjú Kolok Jánossal, a Széles Út Kft. tulajdonos ügyvezetőjével, a Baji Községi Sportegyesület elnökével

2023. február 25.

A tatabányai Magyarország–Franciaország Davis-kupa világdöntő selejtező támogatója volt a tatai székhelyű Széles Út Kft. is. Amelynek tulajdonos ügyvezetője, Kolok János régóta elkötelezett sportágunk irányába, olyannyira, hogy saját egyesületet is működtet Gerecse Tenisz Klub néven. A tenisszel lányai révén került kapcsolatba, de az alábbiakban részletesen kifejti azt is, hogy ez a kötődés mekkorára nőtt mostanára szűkebb pátriájában.


Meséljen egy picit magáról: hogyan került kapcsolatba a tenisszel?

Egész életemben sportoltam, fiatalabb koromban a foci volt a meghatározó. Két lányom van, az idősebbik, Dorka kilencévesen kezdett el teniszezni, a sportággal közvetlenül így kerültem kapcsolatba. 2012-től több egyesületnél is játszott versenyszerűen, ezek jellemzően messzebb voltak helyileg, így rengeteg időt kellett áldozni az utazásra Budapestre, Dunakeszire. Ekkor fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy jó lenne itt, helyben egy igényes, jó minőségű létesítmény, ami a régióban élőket kiszolgálná, legyen szó szabadidősportról vagy versenysportról.

Hogyan valósult meg végül a baji teniszcentrum, ami Gerecse Tenisz Klub néven ismeretes?

A Baji Községi Sportegyesület (BKSE) elnökeként az egyesülettel egyeztetve 2016-ban tárgyalást kezdeményeztünk a település polgármesterével, melynek eredményeként megszületett a megállapodás a község első két különböző felületű teniszpályájának és klubházának megépítéséről. 2017 tavaszára készen álltak a feltételek, a kivitelezést a Széles Út Kft. végezte, hiszen eszközparkunk, szakértelmünk és személyi állományunk adva volt a munkálatok elvégzéséhez. Ezek 2017 nyarának közepére fejeződtek be, majd 2017. október hetedikén megtörtént a hivatalos átadóünnepség is.


A magyar Davis-kupa válogatott a Gerecse Tenisz Klub vendége volt

Ha már így szóba került a Széles Út Kft., kérem, mutassa be a cégét!

Útépítő technikusként végeztem Győrben, innen egyenes út vezetett az akkoriban működő nagyobb cégekhez. Itt szakmai tapasztalatokat gyűjtöttem, majd 2004-ben elhatároztam, hogy létrehozom a saját cégemet, és beállok a piaci versenyszférába. Piciként kezdtük, gyakorlatilag alig volt eszközünk, szinte mindent bérelnünk kellett. Az alkalmazottak létszáma is csak néhány fő volt, viszont olyan szakértelemmel bírtak, aminek köszönhetően jó minőségű munkákat tudtunk már akkoriban is végezni. Évről évre próbáltam valami fejlesztést megvalósítani, majd jöttek olyan kollégák, akikkel együttműködve – sok-sok év és munka árán – fejlődni, gyarapodni tudtunk. Igyekeztünk minden pályázati lehetőséget kihasználni, így mostanra jelentős eszköz- és gépkocsiparkkal, informatikai háttérrel rendelkezünk. Az alkalmazottak száma jelenleg harminchárom fő.


Visszatérve a sportra, meséljen a teniszcentrum megnyitása óta eltelt évekről! Hogyan alakult a pályák kihasználtsága, működése?

A BKSE keretein belül a teniszszakosztályunk 2017-ben alakult meg, az első évben a téli pályahasználat lehetősége még nem volt biztosított, 2018 tavaszán vetettük bele magunkat igazán a sportág népszerűsítésébe. Toborzókat, nyílt napokat tartottunk, valamint jártuk a környező iskolákat, óvodákat nyílt órák során. A gyerekek létszáma az edzéseken folyamatosan gyarapodott, és egyre több felnőtt is a baji pályákat választotta. 2018 végére sikerült beruháznunk egy „buborékra”, ami azóta biztosítja a téli szezonban való teniszezés lehetőségét. Minden évben színes programokkal várjuk a játszani vágyókat; többek között nyári táborokat, valamint kéthetente pontgyűjtős rendszerben versenyeket szervezünk a gyerekeknek; a felnőtteknek pedig házi- és megyei viadalokat rendezünk egyéni, páros és vegyes páros kategóriában. Klubunk fő céljai között szerepel a tömegsportkultúra népszerűsítése és az utánpótlás-nevelés. Ennek érdekében az iskolás korosztály mellett már az óvodások számára is biztosítunk edzést a délelőtti órákban. Nagy örömünkre szolgál, hogy a hétvégi rendezvényeink között helyet kapott a lábtenisz; ennek köszönhetően kialakult a teniszes mellett egy jó lábteniszes közösség is. 2021 nyarán újabb salakos pályával bővült teniszklubunk, valamint felvettük a Gerecse Tenisz Klub nevet, amivel az ország távolabbi részein teniszezők is el tudnak helyezni bennünket a térképen. Jelenleg négy teniszedzővel dolgozunk: Pánya Sándor felel az ovisok „idecsábításáért”, Balázs Dániel és Wünsch Lajos foglalkozik a klubnál teniszező gyerekekkel, illetve Lajos a megyei csapataink vezetője, Rácz Dávid pedig vezetőedzői szerepet tölt be, ő készíti fel versenyzőinket az országos és megyei versenyekre. Jelenlegi adataink alapján pályáinkat átlagosan: ötven gyerek és százhúsz felnőtt használja, az elmúlt öt évben eddig összesen hetvenhat versenyt rendeztünk, Bízunk abban, hogy a jövőnk is legalább ilyen szépen fog alakulni.