Grand Slam-bajnokot verve jutott a legjobb 64 közé az Australian Openen Marozsán Fábián

2024. január 14.

Az AO első napján kiváló játékkal 6:1, 2:6, 6:2, 7:5-re győzte le Marin Cilicet.

Marin Cilic 2023-ban összesen kettő mérkőzést játszott, a szezon első hetében megsérült az indiai Pune versenyén, és még januárban megoperálták a térdét. Legközelebb július végén lépett pályára Umagban, az ATP 250-es tornán, de kikapott, és többet nem próbálkozott. A 2024-es szezont Hongkongban kezdett, kikapott 6:3, 6:7, 6:7-re Jan-Lennard Strufftól. Az biztos, hogy messze jár attól a formától, amivel 2014-ben megnyerte a US Opent, illetve amikor Novak Djokovicot verte Párizsban (2016), majd Rafael Nadalt az Australian Openen (2018, a döntőben Roger Federertől kapott ki). A ranglistán a harmadik helyig jutott, nyert Davis-kupát Horvátországnak és olimpiai ezüstöt Tokióban. A hosszú kihagyás ellenére veszélyes, kellemetlen ellenfél, mert az adogatása miatt nehéz brékelni. A magyarok közül Fucsovics Mártonnal háromszor találkozott, és mindig jobbnak bizonyult nála (legutóbb 2022-ben a Roland Garroson), de Piros Zsombor legyőzte őt 2021-ben, Torinóban a Davis-kupa világdöntőben (4:6, 7:5, 6:4).

Vasárnap délelőtt hömpölygött a tömeg az Australian Open helyszínén, az 1573 aréna bejáratainál hosszú sorokban álltak a nézők, de nem lehetett bejutni Marin Cilic és Marozsán Fábián mérkőzésére. Az egykori 2-es pálya egy szponzorról kapta a nevét, és a 3000 férőhellyel az ötödik legnagyobb stadion a Melbourne parkban. A rutinos magyar szurkolók már az első meccsen, egy női találkozón elfoglalták a helyüket a lelátón, nem foglalkozva azzal, hogy a szeles, napos időben könnyű leégni, 25-30-an alkották a keménymagot.

Meseszerűen indult a csata: Marozsán Fábián háromszor brékelte a 35 éves horvátot, és 6:1 lett a nyitószett. A folytatásban szinte a semmiből nyert gémet Cilic adogatóként: sokkal jobban kezdett szerválni, és a hibaszázaléka is jelentősen csökkent, elment 3:1-re, majd két kettős hiba és egy rontott rövidítés újabb bréket eredményezett, már 4:1-re vezetett. A magyarnak öt fogadóelőnye volt 1:4-nél, hogy visszajöjjön a játszmába, de a 198 cm magas horvát jól koncentrált a fontos pillanatokban.

A harmadik szettben Marozsán Fábián megint magabiztos lett adogatóként, és csak idő kérdése volt, mikor nem jönnek folyamatosan Cilic első szervái. Szerencsére nem kellett sokat várni, 3:2 után remekelt a magyar, az első két fogadóelőny (40:15) még kimaradt, de a harmadiknál egy tökéletesen felépített támadást fonák nyerővel zárt le, majd 5:2-nél újra brékelt.

A negyedik játszma különösebb izgalom nélkül telt 5:4-ig, az adogató dominált. A meccsben maradásért szerválva nem remegett meg Cilic, de Marozsán Fábián sorozatban harmadszor is love-ra hozta a saját szerva-gémjét, így a horvátnak másodszor is oda kellett állnia adogatni a párbaj folytatásáért. 15:30-ról még fordított 40:30-ra, de parádés megoldással meccslabdához jutott a magyar. Cilic második szervát ütött, de a fonák retörn hosszú lett. A második meccslabdát egy ásszal tudta le Cilic, de a harmadiknál tenyeressel ziccerig játszott Marozsán Fábián, 6:1, 2:6, 6:2, 7:5-re nyert, és a legjobb 64 közé jutott az Australian Openen.

A legjobb magyar teniszező szerdán folytatja Melbourne-ben, a 32-be jutásért a 22. kiemelt argentin Francisco Cerundolo vár rá.

XLII Kispest Kupa 2024 - 06.29. Budapest - Ganz EKM Wekerle, 2024. június 29-30.