Álmok, nehézségek és sikerek - a Pillangó Tenisz Klub és Sportegyesület története

2023. július 19.

A Pillangó Tenisz Klub mai formája és eredeti célja három testnevelés szakos főiskolai barát álma volt, és végül hosszú önkormányzati egyeztetés és pályázati folyamat után 2010-ben jött létre. Mostanra rendezett klubházzal, büfével, öltözővel, zuhanyzóval, ping-pong és csocsóasztallal, futópályával, különálló rekortán pályával, hat edzővel, gyerek és felnőtt csoportos oktatással, nyári táborral, saját rendezésű, valamint vendégversenyekkel várják vendégeiket. A jövőben két padel pályával szeretnék fejleszteni a klub szolgáltatásait. Az egyesület részéről Monostori Tamás vezetőedzővel beszélgettünk múltról, jelenről és jövőről.


- Milyen nehézségekkel kellett szembenéznetek az első időszakban?

- A Pillangó parki aszfaltos pályák átalakítása salakpályákra, a közművesítés és téliesítés nem kis feladat volt az akkori gazdasági helyzetben, és ez rengeteg nehézség elé állított minket az első években. Ma már nehéz elképzelni, hogy három éven át mobil WC-t használtunk, vagy hogy nem volt elegendő áramellátásunk ahhoz, hogy az összes sor fénycső égjen a téli sátorban, különben még a befúvás is leállt. A fiatalos lendület, kitartás és egy kis szerencse azonban átsegített minket a kezdeti lehetetlen szituációkon, és mostanra biztos infrastruktúrát, kellemes környezetet alakítottunk ki.


- A kezdetektől minden évben volt fiú és lány csapatotok is a Play+Stay csapatbajnokságon, komolyan foglalkoztok az utánpótlásneveléssel.

- A Pillangó Tenisz Klub és Sportegyesület célja a kezdetektől változatlan: az utánpótlásnevelés olyan formában, hogy lehetőséget adjon mindenkinek a sportág kipróbálására, hobbiszerű űzésére, amatőr versengésre és természetesen a legtehetségesebbeknek és legszorgalmasabbaknak a válogatottsági szint elérésére. Iskolatenisz-programunk adja ennek a piramisnak az alját, ennek keretében minden évben három-négy zuglói iskola hozza második évfolyamos osztályait mindennapos testnevelés keretében teniszezni. A délutáni csoportos tenisztanfolyamból kerülnek ki azok a Play+Stay és korosztályos versenyzők, akik már egyéni, páros és erőnléti edzéseken is részt vesznek. Büszkén mondhatom, hogy összességében több mint kétszáz gyermek látogat el hozzánk hetente.


- Milyen edzők dolgoztak nálatok az elmúlt 13 évben?

- Ez idő alatt igen sok edző megfordult nálunk, van, aki hosszabb, van, aki rövidebb ideig. Voltak kifejezetten jó játékosok és olyanok is, akiknek nem volt komoly korosztályos múltjuk. Jómagam is amatőr játékosból fejlődtem fel OB II-es szintre, de ennél sokkal fontosabbnak tartom, hogy folyamatos továbbképzésekkel szélesítsem edzői tapasztalataimat. Nagyon szép eredményeket tudtunk közösen elérni azokkal, akik megkapták nálunk a lehetőséget, és lelkiismeretesen dolgoztak. Úgy gondolom, ők is gazdagabbak lettek egy kicsit a „PILLANGÓS KNOW HOW-val”. Büszkén mondhatom, hogy első három évünkben nálunk dolgozott Korodi Dániel, aki később Győrben megalapította a Panakor TK-t, és hosszú évekig minőségi közös munkát végeztünk Petrovits Péterrel, aki visszatérve szülővárosába, Gyulára, folytatja eredményes edzői és sportvezetői karrierjét.

- Kik tartoznak az egyesület legeredményesebb játékosai közé?

- Sok szép emlékről számolhatunk be. A kezdeti éveket Makk Péter tehetsége, eredményei aranyozták be, aki többször visszalátogatott hozzánk, legutóbb egyik nyílt napunkon. 2018-ra beérett a Zsembery András és Mező Marcell által fémjelzett Országos Bajnok F12-es csapat, 2019-ben pedig az Eperjesi Kata és Kuti Alíz vezette L14-es csapat nyerte el ugyanezt a címet. 2021-ben Kiss Domonkossal nyertünk egyéni Országos Banokságot F12-ben, jelenleg pedig a nagyon szorgalmas és elkötelezett Kaminszka Gabriellával készülünk arra, hogy jövő évre minden tekintetben megfeleljen az L12-es válogatottság adta elvárásoknak.


Mindenképpen meg kell említenem két Speciális Olimpikon teniszezőnket, Sárosi Balázst és Kelemen Zsombort, akik régóta a legeredményesebb versenyzők mind a hazai, mind a nemzetközi versenyeken. Mindig nagy öröm régi játékosainkat viszontlátni a megmérettetéseken, de például Mező Marci és Eperjesi Kata közösségi szolgálatuk elvégzésére is visszatért hozzánk.


- És az amatőr, ám lelkes teniszezőkről sem feledkeztek meg...

- Így igaz, több szülő és hobbijátékos vesz részt a budapesti III. osztályú csapatbajnokságban a PILLANGÓS PROfesszorok csapatában, mely motivációt adhat azoknak, akik az amatőr teniszmozgalomban találják meg a helyüket. 

Image F
Image D