A jövő ígéretei már a jelen tehetségei

2021. szeptember 24.

Az idei esztendőben március elsejétől dolgozik együtt az egykori TOP százas játékos, Noszály Sándor a legtehetségesebb öt fiatal magyar férfi teniszezővel, Piros Zsomborral, Valkusz Mátéval, Marozsán Fábiánnal, Fajta Péterrel és Velcz Zsomborral. A szakmai együttműködés már meghozta az első eredményeit, és az edző úgy véli, ez az ötösfogat a magyar teniszsport következő nagy generációja lesz.

- Amikor 2020 elején hazatért és Balázs Attila edzője lett, már látni lehetett, hogy – némi túlzással – amihez hozzányúl szakvezetőként, abból bizony érték születik…
- Azért ez tényleg túlzás, de azt már az Egyesült Államokban is észrevettem, hogy képes vagyok arra, hogy egy civil játékost hamarabb meg tudok tanítani bizonyos ütésfajtákra, mint mások. Amikor Bill Gates vagy Gerald Buttler tenyeresére vagy fonákjára kellett figyelnem, az is egyfajta szakmai kihívást jelentett a számomra, de messze nem olyat, mint amikor egy profit készítesz fel versenyről versenyre, és ott láthatod viszont azokat az ütéseket, amiket gyakoroltál a tanítványoddal. Attilával tavaly tíz hónapig dolgozhattam, és ahhoz, hogy az év végére a 75. helyre jött fel a világranglistán, azért nekem is volt közöm. Őszintén sajnálom, hogy a csonthártya-gyulladása miatt nem tudta folytatni a menetelését.

- Hogy-hogy nem tért vissza az Egyesült Államokba? Vélhetően tárt karokkal várták volna a a világsztárok.
- Noha megvan már az amerikai útlevelem is, eldöntöttem, nekem itt a helyem, nem megyek egyelőre vissza. Rájöttem arra, hogy bennem sem vált a vér vízzé, és édesapám nyomdokaiba szeretnék lépni. Ő már 32 évesen mesteredző lett, több száz bajnoki címet nyert a tanítványaival, és mellette felnőve vált az életemmé a versenysport. Jól tudtam nem arra vágyom, hogy az, akivel foglalkozom, ne azzal tudjon csak büszkélkedni, ha a sporteredményeiről kérdezik, hogy a segítségemmel le tudta győzni a szomszédját. Hiányzott a versenyek hangulata, izgalma, így megpályáztam a szövetség által kiírt állást a legjobbnak tartott öt férfi játékos edzői posztjára. Az MTSZ újonnan megválasztott vezetősége, szakmai irányítói elfogadták az elképzeléseimet, így március elsejétől csatlakozhattam a csapathoz.

- Milyen volt a kezdés? Nehezen csiszolódtak össze?
- Mivel nem én lettem a csapat egyetlen edzője, előbb Palágyi Mikivel egyeztettem az elképzeléseimet, akivel az első pillanattól kezdve nagy volt az összhang. A srácok ismertek, tudták azt, ki vagyok, és mit akarok, de a közös munka kellett ahhoz, hogy összecsiszolódjunk. Elfogadtak, kölcsönösen tiszteljük egymást.

- Ha megnézzük az öt játékos eredményeit az elmúlt hónapokban, akkor az mondható, hogy „megtalálta a zsák a foltját”. Ezek a tornagyőzelmek, sikerek már a közös munka eredményei?
- Úgy vélem, hogy igen, a sikerek a közösen elvégzett kemény munka eredményei. Kicsit átalakítottuk a modern tenisz alapján a játékukat, amiben a pozíciójáték lett a lényeg. Rengeteget gyakoroljuk a szervát és a ritörnt, hiszen a mai játékban az kerül előnybe a pályán, aki először veszi a kezébe a kezdeményezést. Persze mindehhez hozzátesszük a röptejátékot, a megfelelő erőnlétet és a tökéletes lábmunkát. Mind az öt fiatal csiszolatlan gyémánt, remek alapanyagok, és nincs teher a vállukon az eredménykényszer miatt. Szereztek már nyolc tornagyőzelmet március óta, Piros Zsombor már a 350-ben, míg Marozsán Fábián már a 400-ban van a világranglistán.

- Hova juthatnak el a NextGen tagjai?
- Jelenleg az a kitűzött célunk, hogy olyan helyre jöjjenek előre a világranglistán, hogy a kisebb versenyek főtáblája se legyen elérhetetlen a számukra, de azt szeretnénk, ha a challenger viadalokra már kvalizhatnának. Piros, Marozsán és Valkusz számára a következő lépcsőfok a legjobb 250 lehet, mert onnan már indulhatnak a Grand Slam-selejtezőkben. A tehetségük megvan hozzá, a többit meg kemény munkával hozzá lehet tenni. Mondjuk két év múlva realitás valamennyiük számára a legjobb kétszázba kerülés, sőt, abba is biztos vagyok, hogy 2022 végére ketten ott lehetnek a legjobb százötvenben.

- Mennyire alkot CSAPATOT öt olyan fiatal, akik egyébként egymás riválisai is?
- Miután három-négy éve szinte mindennap együtt vannak, a szó legszorosabb értelmében alkotnak igazi csapatot. Jó látni, ahogy örülnek egymás sikerének, kiállnak a másikért. Tényleg bármeddig eljuthatnak, ha elég erősek lesznek fejben, elhivatottságban, mert a szövetség új vezetése mindent biztosít a számukra ehhez. Van egy mindenre odafigyelő menedzsment, edzéslehetőség szabad és fedett pályán egyaránt, megvan a nyugodt anyagi háttér, valamint biztosítva vannak számukra azok a versenylehetőségek, amik jelenleg fontosak a számukra.

- És ki dönt arról, hogy melyik versenyen éppen melyikük indul?
- Palágyi Mikivel mindig úgy jelöljük ki a fiúkkal egyeztetve a versenyeket, ami éppen megfelel a ranglistán elfoglalt helyezésüknek. Azt is megbeszéljük Mikivel, éppen melyikünk kísérje el a fiúkat az adott versenyre. A jelenlegi ranglista helyezésük alapján Piros a challenger, Marozsán és Valkusz a 15-25 ezer dolláros ITF, míg Fajta és Velcz a 15 ezer dolláros viadalokon próbál minél eredményesebben szerepelni.

- Most éppen minden értelembe véve hazai pályán bizonyíthatnak, hiszen a Nemzeti Edzésközpontban rendeznek egy 25 ezer dolláros viadalt. Mire számít a tanítványaitól?
- Nagyon örülünk ennek a versenynek, ráadásul a szövetségnek köszönhetően mindannyian a főtáblán kezdhetik meg a szereplést. Nagyon jó formában vannak, bármelyikük képes arra, hogy több fordulót is menjen. Sőt, azt sem tartom kizártnak, hogy közülük kerül ki a tornagyőztes is.


Image F
Image D