„A BJK-kupa különlegessége, hogy a hazánkért és egymásért játszunk”.

2022. április 8.

átékosként rekordot jelentő 47 alkalommal képviselte Magyarországot a Billie Jean King-kupában – korábbi nevén FED Kupában –, majd 2000-től 2004-ig hazánk női tenisz-válogatottjának szövetségi kapitánya is volt. Tagja volt annak az 1985-ös csapatnak, amely a negyeddöntőig jutott a világcsoportban, és a későbbi győztes Csehszlovákia győzte le őket. Temesvári Andreával beszélgettünk múltról és jelenről.

Bartos-Cserépy Csillával együtt tagja volt annak az 1985-ös magyar válogatottnak, amely máig hazánk legeredményesebb szereplése volt a sorozatban (korábban 1963-ban is eljutottunk a negyeddöntőig – a szerk.). Milyen emlékei vannak a harminchét évvel ezelőtti párharcokról?

„Megmondom őszintén a meccsekre nem is igazán emlékszem, annyi mérkőzést játszottam pályafutásom során. Tudom, hogy a japán Nagoja városában voltak a világcsoport küzdelmei. Megnyertük a két csoportmeccsünket, aztán a legjobb nyolc között Csehszlovákiától kaptunk ki. A FED Kupa – már bocsánat, hogy én így hívom, de az én időmben még ez volt a neve – számomra sokkal inkább az élményekről maradt emlékezetes. Játékosként és csapatkapitányként is tagja lehettem a válogatottnak, és 2003-ban szintén eljutottunk a világcsoportba, de akkor én már, mint szövetségi kapitány segítettem a csapatot.”

Akkor úgy teszem fel a kérdést, mik azok az érzések, amik miatt különleges volt számára a BJK-kupa?

„Én 1981-ben, mindössze 15 évesen debütáltam a csapatban. A nyolcvanas évek elején pedig már top 10-es játékos voltam. Emlékszem, akkortájt nem volt ennyi magyar teniszező a világban, így szinte alig találkoztam barátokkal, ismerősökkel. Mindig a FED Kupa meccsek voltak azok, ahol egy évben egyszer vagy kétszer egy csapatot alkothattunk. Tudtuk egymást segíteni, és mivel én úgymond már egy más közegből jöttem, hiszen tagja voltam például a top 10-nek és folyamatosan a legrangosabb versenyeken indulhattam, így át tudtam adni ezeket a tapasztalatokat, történeteket, amiket a világban láttam, átéltem. A WTA-versenyeken is Magyarországért játsszunk, de ebben a sorozatban ez halmozottan igaz, és számomra mindig nagyobb motivációt adott, hiszen még az eredményt is úgy mondják be, hogy 40-15 Magyarország.”

Fotó: Femina.hu

Ezen tapasztalatok közül melyikre emlékszik vissza a legszívesebben?

„Karrierem első FED Kupa párharca 1981-ben volt. S akkor láttam életemben először az amerikaiak kiválóságát, Chris Evertet teniszezni. Igazi pozitív sokkhatás volt számomra, mérhetetlenül nagyot dobott a hozzáállásomon. Már ekkor tizenkétszeres Grand Slam-bajnok volt, később tizennyolcnál állt meg, és korának egyik, ha nem a legmeghatározóbb játékosa volt. Én pedig csodáltam a fonákját, ahogy hazajöttem én is úgy kezdtem el ütni, teli lappal, majd apukám leszidott, hogy: „Andi már pedig mi nem így tanultuk, te pörgeted a fonákod…”, de szerettem volna őt utánozni. Ilyen pillanatok vannak az én szívemben a FED Kupa kapcsán, mert nekem nem egy párharc vagy mérkőzés ugrik be rögtön, hanem azok az élmények, amikkel akkor, ott gazdagodtam.

Jövő héten pedig a magyar női tenisz-válogatott Antalyában lép majd pályára az euro-afrikai zóna I-es csoportjában, ahol Törökország, Észtország, Dánia és Szerbia lesz majd ellenfél. Ugye az észteknél nincs például a top 10-es Anett Kontaveit (6.), vagy a másik legjobbjuk Kaia Kanepi (57.), illetve a dánok csapatában sem lesz ott az ő legmagasabban jegyzett játékosuk a 38. helyen álló Clara Tauson. Ezek függvényében, hogy látja az esélyeket?

„Pénteken már indulunk. Erős csapattal utazunk, kiváltképp örülök annak, hogy három top 100-as játékosunk is van. Kezdenek beérni a lányok, talán nem is nagyon volt ilyen, hogy a válogatott ilyen magasan jegyzett csapattal indulhatott. Bízom benne, hogy jó formában vannak a csajok, és sikerül megszereznünk a csoportelsőséget, amiről Babos Csaba szövetségi kapitány is beszélt szerdán. Kicsi nehézséget jelenthet, hogy a lányok a világ különböző pontjairól érkeznek majd a hétvégén, így a jetlag, illetve a ritmus felvétele jelenthet majd egy kis gondot, de bízzunk benne, hogy a csapategység átlendít majd minket ezeken a nehézségeken. Nagyon szeretnének jól teljesíteni, ezt tudom. Főleg azok után, hogy a COVID miatt elmaradt a hazai rendezésű Billie Jean King-kupa-finálé. Én úgy érzem, alanyi jogon szeretnék felküzdeni magukat a világ legjobbjai közé.”


Mit gondol az ellenfelekről, kell-e valamelyik csapattól külön tartanunk?

„Nem szeretek belemenni ilyen esélylatolgatásokba. Nem szabad senkit sem lebecsülni, vagy a kelleténél magasabbra emelni. Ugyan az ellenfeleink csapataiban néhányan nem lesznek ott a legjobbak közül, de a Billie Jean King-kupában annyiszor láttuk már, hogy bármi megtörténhet. Emlékezzünk csak vissza a három évvel ezelőtti britek elleni párharca, ahol karnyújtásnyira volt mindkét egyéni meccsen a győzelem. És kiemelhetnénk akár Babos Tímeát is, ha már világranglistás helyezésekről beszélünk, hiszen ő kicsit most visszaesett, de tudjuk róla, hogy top teniszre képes, pláne párosban igazi világklasszis teniszező. Van három top 100-as játékosunk, akik szép eredményeket értek el az elmúlt időszakban, és úgy érzem, bármire képesek lehetnek”.

Temesvári Andrea mint szövetségi edző utazik ki a magyar BJK-kupa csapattal, amely jövő héten lép majd pályára a törökországi Antalyában.


2. Kinder Rába ETO Play+Stay Kupa - 05.04. Győr - Rába ETO, 2024. május 4-5.